Właściwie chronione środowisko

Jakość ochrony środowiska ma duże znaczenie nie tylko dla osób zaangażowanych w działalność proekologiczną. O tym, jak gmina, do której się wybieramy dba o naturalne dobra powinniśmy myśleć jeszcze przed rezerwacją apartamentu czy pokoju. Słaba ochrona środowiska oznacza zanieczyszczoną wodę i plażę oraz możliwe zakazy kąpieli.

Wszystkich tych rzeczy chcemy uniknąć, gdy marzymy o udanym urlopie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Czystość oznacza na pewno brak kontaktu ze ściekami – zarówno przemysłowymi, jak komunalnymi. Równie ważne jest utrzymanie porządku na samej plaży.

Tutaj duża rola przypada turystom, ale nie bez znaczenia jest również skuteczne zarządzanie terenem kąpieliska. Ważna jest przede wszystkim ilość koszy i pojemników na śmieci oraz liczba toalet. Jedne i drugie pozwalają wczasowiczom na utrzymanie czystości przy minimalnym zaangażowaniu.

Kondycja kąpieliska jest lepsza również tam, gdzie istnieje zakaz wjeżdżania pojazdami oraz zakaz obozowania. Jeśli nie jesteśmy pewni co do jakości kurortu, możemy sprawdzić listę miejscowości odznaczonych Błękitną Flagą.