Rozsądnie dobrać wymiary

To normalne, że każdy z nas chce mieć w domu choinkę efektowną i dorodną. Jednym z kryteriów decydujących o przyznaniu jej wymienionych cech są jej rozmiary. Jednakże to nie sztuka kupić sporą choinkę, która potem z ledwością mieści się w pokoju lub nie mieści się wcale. Sztuką jest kupić drzewko idealnie dobrane pod względem gabarytów. Hurtownia choinek w swojej ofercie ma przeogromną liczbę drzewek, z której będziemy mogli wybrać coś idealnego dla siebie.

Dlatego gdy sprawa nie jest ewidentna i nie jesteśmy pewni, czy upatrzony okaz będzie właściwy, należy wziąć do ręki miarę. Zmierzyć należy wysokość od podłogi do sufitu z uwzględnieniem podestu i ewentualnie czubka choinkowego. Gdy będziemy choinkę kupować, także należy ją zmierzyć i porównać wynik z wartościami ustalonymi wcześniej. Czasami sprzedający na życzenie klienta skróci pień o kilka czy kilkanaście centymetrów.

Skracać należy ostrożnie, ponieważ zbyt krótki pień sprawi, że choinka nie będzie stać stabilnie. Dobierając drzewko zwróćmy także uwagę na rozstaw gałęzi, który nie może być zbyt szeroki. Trzeba uwzględnić otoczenie, w jakim choinka stanie. Nie może wszakże zawadzać w żaden sposób ani zmuszać nas do reorganizacji wystroju.