Przygotowanie ziemi – gleba gliniasta

Odpowiednie przygotowanie ziemi jest zależne od rodzaju gleby. Nieco upraszczając, można wyróżnić dwa rodzaje gleby, które wymagają przygotowania: gliniastą i sypką, czyli piaszczystą. Pierwsza z nich, gleba gliniasta pod wpływem wody zaczyna się lepić.

Samej wody zresztą prawie nie przepuszcza, a gdy wyschnie – powstaje twarda powłoka. Gleba gliniasta i piaszczysta inaczej zachowują się w różnych porach roku. Gleba gliniasta wolno się nagrzewa, a więc rośliny budzą się z opóźnieniem.

Glina utrudnia też roślinom dostęp do substancji odżywczych – zalegają one w glebie. Aby móc w niej prowadzić hodowlę, trzeba glebę gliniastą rozluźnić i dodać drobny żwir lub piasek gruboziarnisty. Do tego trzeba dodać kompost albo obornik koński.

Glebę gliniastą warto dodatkowo obsiać tzw. nawozem zielonym. Są to jednoroczne rośliny, które ścina się i rozdrabnia, a następnie pozostawia jako nawóz.

Części roślin najlepiej przekopać z glebą, aby dobrze się wymieszały a jednocześnie miały dostęp powietrza. To skuteczny sposób na zapewnienie dodatkowej wartości odżywczej.

atalas chwastów