Przyczyny bólu kręgosłupa

Żaden ból nie należy do przyjemnych i nic dziwnego, że robimy wszystko, aby było go w naszym życiu jak najmniej. Jednak niestety, nie zawsze da się go uniknąć, a to oznacza, że powinniśmy wiedzieć, co przyczyniło się do pojawienia się danego bólu i co więcej, co powinniśmy robić, aby mieć szansę go usunąć, tak aby znowu móc się cieszyć życiem bez bólu, dzięki czemu nic nie będzie nam przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu. Jakie więc są przyczyny bólu kręgosłupa i jakich działań powinniśmy unikać, aby mieć pewność, że nie przyczyniamy się do jego powstawania?

Zbyt mała troska o niego

Zazwyczaj jest tak, że podczas podnoszenia różnych ciężkich rzeczy, nie zastanawiamy się, czy podnosimy je dobrze. Zamiast ukucnąć i w ten sposób podnieść ciężki karton, my się schylamy i dźwigamy go na kręgosłupie, co niewątpliwie przyczyni się do tego, że zaczniemy odczuwać ból w tym odcinku naszego ciała. Co więcej, musimy sobie również zdawać sprawę z tego, że ból kręgosłupa może się brać z niewłaściwej postawy podczas siedzenia przy komputerze, kiedy to nadmiernie jest obciążony odcinek szyjny i lędźwiowy. Jak również przyczyniać może się do niego niewłaściwe ułożenie ciała podczas snu.

Te wszystkie elementy mogą się na co dzień wydawać mało ważne, jednak jeśli takie niewłaściwe ułożenie i traktowanie kręgosłupa będzie się utrzymywało przez dłuższy czas, to możemy być pewni, że doprowadzimy do różnego rodzaju schorzeń, które tylko będą potęgowały ten ból i będą pogarszały stan naszego kręgosłupa.

Zwyrodnienia też tutaj będą działać

Jeżeli mamy jakieś wady postawy, takie jak chociażby skolioza, o których wiemy i nic z tym nie robimy, to możemy być pewni, że za jakiś czas odezwie się u nas kręgosłup, a ból który będzie z tym związany może prowadzić do sytuacji, że trudno będzie nam normalnie funkcjonować. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że jeśli odczuwamy ból w kręgosłupie, to wcale nie musi oznaczać, że boli nas konkretnie ta część ciała. Może się okazać, że będą bolały nas nerki, rwa kulszowa, albo będzie dochodziło do ucisku na jakiś mięsień, a ponieważ ból z tym związany będzie promieniował na kręgosłup, będziemy odczuwali to tak, jakby to właśnie on nas bolał. Warto zobaczyć jakie nasze działania mogą przyczyniać się do pojawianie się bólu kręgosłupa. Jeśli będziemy wiedzieli, co to może być, będziemy też wiedzieli, w jaki sposób należy tego unikać, tak aby mieć pewność, że w miarę możliwości ograniczymy tego typu doznania i nie będziemy musieli się nimi martwić.

Tym bardziej, że ból kręgosłupa skutecznie może nam utrudnić normalne funkcjonowanie.