Odczyn gleby

Aby rośliny w rabacie chciały rosnąć prawidłowo, muszą znaleźć się w glebie o odpowiednim odczynie. W większości wypadków najlepiej sprawdza się odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Kluczowe znaczenie dla kwaśności gleby ma zawartość wapnia.

Z roku na rok ilość wapnia w glebie spada, a im jest go mniej, tym gleba kwaśniejsza. Z tego powodu warto co jakiś czas kontrolować odczyn gleby. Dobrze jest wykonać proste badanie co kilka lat.

A co robić, gdy okaże się, że gleba jest zbyt kwaśna? W takim wypadku dobrze jest zwapnować ziemię. Wapnowanie najlepiej przeprowadzić na 15-20 dni przed nawożeniem organicznym. W miarę możliwości sięgnij po nawóz zawierający również magnez.

Oczywiście istnieją też gatunki, które wolą nieco bardziej kwaśną glebę, np. kiścienie, wrzosy czy azalie. W takim wypadku trzeba dodać do gleby przekompostowaną korę drzew iglastych i kwaśny torf.

Czasem dodaje się także nawóz mineralny albo kupuje się gotową ziemię do roślin lubiących kwaśny odczyn, co znacznie ułatwia ich uprawianie. W przypadku poszukiwaniu drzewek iglastych, warto sprawdzić ofertę – choinki sprzedaż.