Obornik – dobry nawóz

Zaplanowanie ogrodu i sadzenie roślin to tylko część pracy, jaką trzeba wykonać, by cieszyć się piękną rabatą. Jedną z najważniejszych czynności jest natomiast przygotowanie ziemi. Gleba powinna być dobrze przekopana, oczyszczona i nawożona. Jednym z często stosowanych i solidnie przetestowanych nawozów jest obornik.

Dlaczego warto na niego postawić? Obornik ma wiele zalet. Przede wszystkim poprawia strukturę gleby, a przy tym odżywia rośliny. Obornik trzeba dodawać już jesienią, by przygotować glebę na sadzenie roślin na następny rok. Jeśli chcesz nawozić ziemię latem, sięgnij po przekompostowany nawóz.

Oczywiście obornik ma też wady, w tym głównie nieprzyjemny zapach. Z tego powodu nie nadaje się do stosowania w każdym miejscu. Na ogródku w bliskim sąsiedztwie domów mieszkalnych może wzbudzić sprzeciw sąsiadów, zwłaszcza, gdy używasz go w dużych ilościach. W takich wypadkach lepiej sięgnąć po nawozy o bardziej neutralnym zapachu, które nie będą nikomu przeszkadzać, a też dobrze spełnią swoją rolę.

www.12blot.pl