Koszenie trawnika

Trawy charakteryzują się dość szybkim wzrostem, dlatego wymagają częstego przycinania. Systematycznie koszony trawnik będzie się intensywniej rozrastał, dając gęsty i mocno zielony dywan. Najlepiej przeprowadzać taki zabieg raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Nowy trawnik należy skosić po raz pierwszy, gdy trawa osiągnie wysokość od 8 do 10 cm.

Dobrze jest wówczas skrócić trawę o ok. 3 cm. Przy kolejnych koszeniach przycinamy murawę na wysokość zgodną ze sposobem użytkowania. I tak, jeśli ma spełniać funkcję ozdobną, to powinna mieć od 5 do 7 cm wysokości, jeżeli natomiast będzie intensywnie deptana, to nie powinna być dłuższa niż 4 cm.

Ścięte końcówki trawy można pozostawić na murawie, o ile są krótkie. Dłuższe należy zebrać, by nie spowodowały gnicia trawnika. Na szczęście większość kosiarek zrobi to za nas. Wybór kosiarki zależy od wielkości trawnika (na dużych powierzchniach lepiej sprawdzi się spalinowa) oraz od osobistych preferencji (zaletą kosiarki elektrycznej będzie cicha praca).

Warto kupić urządzenie na szerokich kołach i z masywną obudową.