Konwalia – piękna trucizna

Konwalia majowa jest rośliną trującą. Jeśli jednak w naszym ogrodzie nie bawią się małe dzieci ani zwierzęta, możemy ją spokojnie uprawiać i cieszyć się jej zapachem w maju. Jest byliną niezwykle dekoracyjną i stosunkowo łatwą w uprawie, a do tego to roślina długowieczna. Konwalie rozmnaża się przez podział kłączy.

Najlepszy moment na wykopanie kłączy, ich podział i posadzenie to okres między połową października a połową listopada. Konwalie powinny rosnąć w miejscu cienistym lub półcienistym, najlepiej by cień utrzymywał się przez co najmniej pół dnia. Gleba winna być wilgotna, próchnicza i przepuszczalna. Miejsce do posadzenia kłączy przygotowujemy bardzo starannie.

Dokładnie oczyszczamy je z chwastów, szczególnie trwałych. Ziemię przekopujemy i wyrównujemy. Wyznaczamy rzędy w 20-centymetrowych odstępach, wzdłuż nich przygotowujemy rowki o głębokości do 3 cm. Kłącza układamy na dnie rowków, co około 5 cm, zasypujemy ziemią i delikatnie podlewamy.

Od czasu do czasu możemy konwalie zasilić nawozem. Gęstego kwitnącego dywanu możemy się spodziewać już po trzech latach.