Jak prawidłowo wykonać nawożenie pszenicy

Z pewnością nie mamy wątpliwości, że podczas uprawy roślin należy nie tylko zadbać o ich ochronę przed chwastami i chorobami, ale również zająć się ich odpowiednim nawożeniem. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że nasze rośliny otrzymują wszystkie niezbędne minerały, które pomogą im w prawidłowym wzroście i rozwoju, dając nam pewność, że będziemy mogli korzystać z upraw wysokiej jakości. Dlatego warto wiedzieć, jak powinno odbywać się nawożenie pszenicy, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko pójdzie tak jak należy, a my będziemy zadowoleni z efektu końcowego jaki uda nam się tutaj uzyskać.

Podstawowe wiadomości

Zanim przejdziemy do nawożenia, najpierw powinniśmy na jego temat zdobyć podstawowe informacje, tak abyśmy mieli pewność, że nasz nawóz faktycznie posiada wszystkie niezbędne składniki i minerały. Dlatego warto wiedzieć, że rośliny bardzo często poza samym azotem, który działa plonotwórczo, potrzebują również innych składników, takich jak chociażby: potas, magnez, fosfor, miedź czy cynk. Poza tym, zanim sięgniemy po konkretny nawóz, najpierw powinniśmy określić stan rośliny po zimie, tak abyśmy mieli pewność, że wybierzemy taki produkt, który najlepiej będzie odpowiadał na jej potrzeby.

Dodatkowo powinniśmy dopilnować, aby nasze nawożenie pszenicy nie tylko pokrywało jej zapotrzebowanie na azot, ale również powinniśmy dopilnować, aby było go dostatecznie dużo w glebie, dzięki czemu roślina będzie mogła z niego korzystać również w późniejszym czasie.

Nie wystarczy tylko raz

Pamiętać w tym wszystkim musimy również o tym, że nie wystarczy tylko raz zająć się nawożeniem pszenicy. Czynność tą powinniśmy powtarzać kilka razy, za każdym razem jednak najpierw powinniśmy ocenić stan naszej rośliny, tak aby móc dobrać do niej odpowiednią dawkę. Co więcej, warto wiedzieć, że niedobór azotu będzie negatywnie wpływał na stan naszej pszenicy, a więc naprawdę ważne jest to, abyśmy dokładnie się przyjrzeli, w jakiej kondycji są nasze uprawy. Podczas nawożenia pszenicy musimy pamiętać również o tym, że niezwykle ważne jest tutaj to, aby w czasie takich działań występowały opady. Wówczas preparat będzie mógł się rozpuścić i niezbędne składniki, które staraliśmy się dostarczyć poprzez nawożenie, będą mogły wniknąć w glebę, dzięki czemu roślina później będzie mogła z nich korzystać pobierając je korzeniami.

Dlatego tak ważne jest to, aby podczas nawożenia pszenicy zwracać uwagę na to, w jakiej ilości ma być podawany nawóz i w jakim czasie.

www.lambda.bydgoszcz.pl