Jak pozbyć się norników?

Niektóre drobne zwierzęta są wyjątkowo znienawidzone przez działkowiczów i właścicieli ozdobnych ogrodów. Nic dziwnego, zwierzaki potrafią zrujnować wysiłek wielu miesięcy. Rozkopią ziemię, zniszczą kwiaty albo zjedzą warzywa.

Do szczególnie szkodliwych stworzeń należą norniki. To jedna z najbardziej licznych grup gryzoni żyjących w naszym kraju. Norniki mnożą się aż siedem razy w roku i liczba młodych dochodzi nawet do dwunastu – dlatego jest ich tak wiele.

Cywilizowane kraje im sprzyjają, bo nie ma tu wielu zwierząt, które regularnie polowałyby na drobne gryzonie. Aby uniknąć wizyty norników, staraj się nie używać słomy do okrywania roślin i pamiętaj, by nie okrywać roślin zbyt wcześniej. To stwarza dobre warunki dla norników.

Zwierzątka te szczególnie lubią zjadać cebulki roślin. Na szczęście jest na to sposób. Możesz sadzić cebule w niewielkich pojemnikach z oczkami lub plastikowych donicach z dziurkami.

Możesz tez spróbować obłożyć ogródek czarnym bzem i gorczycą. Jeśli to nie pomoże, to zostają niestety jedynie trutki na norniki.

http://ciechagro.pl/pl/aktualnosci/grzegorz-i-anna-bardowscy-z-programu-rolnik-szuka-zony-beda-promowac-produkty-ciech-s