Jak pozbyć się karczowników z ogrodu?

Gdy napotkamy w ogrodzie na kopczyki i wydrążone w ziemi tunele, pierwsze podejrzenia kierujemy przeciwko kretowi. Możemy się bardzo pomylić.

Dużym gryzoniem o długości ciała do 20 cm, który także żyje pod ziemią, jest karczownik. Jak go rozpoznać? Po spłaszczonych kopczykach.

Te, które formuje kret są dosyć duże i o kształcie bardziej stożkowym. Karczownik powoduje szkody na naszej działce, żywiąc się wiosną korzeniami, kłączami i cebulami roślin.

Natomiast w miesiącach zimowych obgryza korzenie drzew oraz korę. W rezultacie rośliny i drzewa w ogrodzie obumierają.

Aby pozbyć się karczownika z ogrodu, można zastosować kilka metod. Najbardziej popularną jest zastawienie pułapek i potrzasków oraz rozsypywanie trutek pokarmowych.

Skutecznym sposobem są także świece dymne, które można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Zapaloną świecę wkłada się do nory, a następnie zasypuje się otwór ziemią, aby ulatniający się gaz nie wydobywał się na zewnątrz.

Należy tylko pamiętać, aby tę metodę stosować na otwartych przestrzeniach w odległości 5 metrów od budynków. Jeśli nie chcesz stosować metod chemicznych, z pomocą mogą Ci przyjść łowne koty lub psy, zwłaszcza teriery i jamniki.