Co to jest Skolioza wczesnodziecięca?

Skolioza to przypadłość, która najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym oraz młodzież. Jednakże trzeba wiedzieć, że zdarzają się przypadki skoliozy wczesnodziecięcej. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego schorzenia – czym jest, jakie są przyczyny i sposoby leczenia.

Skolioza wczesnodziecięca dotyka dzieci poniżej 3. roku życia. Polega ona na powstawaniu nieprawidłowego bocznego skrzywienia kręgosłupa, który przybiera kształt litery S lub C.

Zazwyczaj zaburzenia pojawiają się jeszcze przed 6. Miesiącem życia niemowlęcia. W wielu przypadkach skolioza zanika samoistnie, jednakże zdarzają się dzieci, u których skolioza wczesnodziecięca spowodowała poważne zniekształcenia sylwetki.

Ponadto warto wiedzieć, że skolioza wczesnodziecięca jest częściej diagnozowana u chłopców niż u dziewczynek. Przyczyny powstawania skoliozy u niemowląt są raczej trudne do stwierdzenia. Niektóre badania medyczne dowodzą, że w jakiś sposób może na to wpływać nieprawidłowe położenie w macicy w okresie płodowym.

W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia lekarz może zastosować różne rodzaje leczenia. W łagodniejszych przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze, obserwację oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii. Przy dużych skrzywieniach konieczne może być noszenie gorsetu gipsowego w celu skorygowania wady bądź zabieg chirurgiczny.

Trzeba jednak wiedzieć, że leczenie skoliozy u tak małych dzieci jest terapią trudną i skomplikowaną, jednakże badania dowodzą o wysokiej skuteczności.